Możliwości jakie dają biura serwisowane (elastyczne)

Firmy, które decydują się na najem biura serwisowanego w Warszawie, mogą podpisać umowę najmu na konkretne pomieszczenie (wedle zapotrzebowania na ilość stanowisk pracy) lub skorzystać z tzw. hot-deskingu, czyli mieć dostęp do stanowiska pracy, które znajduje się w współdzielonej przestrzeni co-workingowej i aktualnie jest wolne. W tym przypadku istnieje również możliwość najęcia biurka dedykowanego. Wybierając biuro serwisowane w Warszawie firmy nie ponoszą żadnych kosztów aranżacji czy zatrudnienia personelu do jego obsługi. Wszystkie koszty obsługi administracyjnej biura wliczone są w opłatę czynszową.

Dynamicznie rozwijający się rynek biur serwisowanych reaguje jednak na zmiany na rynku najmu tradycyjnego wprowadzając nowe produkty. W czasie, kiedy biurowce klasy A pękają w szwach i części najemców nie dane będzie ulokować w nich swojego przedsiębiorstwa, biura serwisowane wychodzą im na przeciw. Proponują przystosowanie większej przestrzeni biurowej lub nawet całego piętra pod sprecyzowane wytyczne zainteresowanego co do systemu pracy jaki preferują. Może być to układ gabinetowy, może być również open-space. Taka powierzchnia biurowa może również być wyposażona w prywatne sale spotkań, sale konferencyjne czy tak lubiane przez najemców przestrzenie community i miejsca cichej pracy. Wspomniany model najmu biura nadal przewiduje wycenę na podstawie założonej ilości miejsc pracy, którą dana powierzchnia może „obsłużyć”.

Biura serwisowane – warszawski rynek

Warszawa jako najprężniej działający rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce naturalnie skupia najliczniejszą grupę operatorów biur serwisowych. Zajmują oni ok. 150 000 m2 powierzchni biurowej, co generuje podaż rzędu 27 000 stanowisk pracy. Do końca 2021 roku najmowana przez nich powierzchnia ma wzrosnąć do 230 000 m2, co przełoży się na ok. 52 000 stanowiska. Zdecydowana większość, ponad 90% z nich, ulokowanych jest w nowoczesnych budynkach biurowych, co odzwierciedla standard jakiego najemcy mogą spodziewać się na tego typu powierzchniach. Co rusz kolejni operatorzy biur serwisowych prześcigają się w ilości udogodnień czy otrzymanych nagród za wykończenia powierzchni biurowej oraz design. Wysoki standard przestrzeni i obsługi stał się niejako wizytówką tego typu usługi najmu. Mocną stroną rynku biur elastycznych jest ich różnorodność. Każdego typu najemca jest w stanie znaleźć „coś dla siebie”. Od rozwiązań sprzyjającym start-upom i networkingowi, przez nowoczesne, butikowe biura o luźnej atmosferze, po eleganckie, stonowane powierzchnie, gdzie z powodzeniem odnajdują się, np. kancelarie prawne.

Biura serwisowane w Warszawie – dla jakich firm będą właściwym rozwiązaniem?

Produkt jaki oferują biura serwisowane w Warszawie okazuje się atrakcyjny i kuszący nie tylko dla małych i średnich najemców. Coraz częściej słyszymy nazwy wielkich, międzynarodowych firm, które lokują swoich pracowników w biurach serwisowanych już nie tylko na pojedyncze projekty, ale jako docelową siedzibę. Co przede wszystkim skłania najemców do takiego wyboru? Odpowiedzią wydaje się być elastyczność. Zmiana warunków, rozszerzenie zakresu usługi czy też liczby stanowisk możliwa jest właściwie „tu i teraz”.

We wczesnych stadiach rozwoju rynku biur serwisowanych każdy zadawał sobie pytanie: „Czy to ma rację bytu?, „Czy ten pomysł przetrwa?”. Dziś wydaje się, iż pytania te nie zostały pozostawione bez odpowiedzi. W ostatnich latach koncept ten udowadniał (co robi dalej), iż nie jest „gościem” na rynku nieruchomości komercyjnych, a stał się integralną jego częścią. Z jednej strony możemy cieszyć się z tego powiewu świeżości. Z drugiej – być ciekawi co będzie następne.


Szukasz nowego biura? Sprawdź aktualne oferty nowoczesnych biur na wynajem w Warszawie lub skontaktuj się z naszą agencją nieruchomości komercyjnych. Dobierzemy odpowiedni lokal:

tel. +48 22 164 78 28
e-mail: kontakt@vertigoproperty.pl