Biuro w mieszkaniu – kto i dlaczego się na nie decyduje?
Jednoosobowe firmy bądź małe i średnie spółki niekiedy decydują się na zorganizowanie biura w tradycyjnym mieszkaniu. Jedną z głównych przyczyn są ograniczone możliwości budżetowe. Nie tylko startujące przedsiębiorstwa zakładają biura w mieszkaniach. Również przedstawiciele wolnych zawodów wybierają dowodzenie własnym biznesem ze swojego domu.
Firmy będące u początku swej działalności liczą każdy grosz. Nie dziwi więc usilne dążenie do generowania oszczędności na każdym kroku. Dzięki osadzeniu siedziby firmy w domu zatrzymamy w budżecie przedsiębiorstwa sporą sumę pieniędzy. Biuro wirtualne to także dobre rozwiązanie dla freelancerów, którzy dobrze czują się w domowych pieleszach, a obecność innych domowników nie przeszkadza im w pracy. Dzięki temu nie muszą wynajmować przestrzeni na mieście, ani tracić czasu na dojazdy. Istnieją jednak i tacy, którzy chętnie wynajmują biura coworkingowe. Ci z kolei dążą do przełamania domowej monotonii, jak również poznania nowych, ciekawych ludzi.
Kulisy zarządzania działalnością gospodarczą z własnego mieszkania
To, czy wybierzemy mieszkanie do prowadzenia działalności gospodarczej, powinno zależeć od charakteru działalności. Freelancerzy oraz osoby, które rzadko przebywają w biurze, gdyż np. dużą część pracy spędzają w terenie, z powodzeniem mogą zdecydować się na działalność we własnych czterech kątach.
Sytuacja ulega zmianie, kiedy działalność wymaga częstych spotkań z klientami. Kontrahent, który odwiedzając nasze biuro, będzie potykał się o domowe sprzęty, może nie potraktować nas poważnie. Warto pamiętać, że biuro stanowi wizytówkę biznesu, a jeśli chcemy zapraszać do siebie klientów, powinniśmy zadbać także o dobrą lokalizację, chociażby biura wirtualnego.
Jeśli zamierzamy współpracować z klientami, a przy tym chcemy prowadzić biuro w mieszkaniu, warto pomyśleć o wynajmie odpowiedniej powierzchni. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy już na etapie wstępnych rozmów poinformować właściciela, iż mieszkanie posłuży nam za biuro. Prowadzenie działalności gospodarczej w takim miejscu wymaga podpisania umowy najmu lokalu. Informacja o tym fakcie powinna także trafić do CEIDG oraz do urzędu miasta.
Home office – to ma swoje plusy
Biuro w mieszkaniu to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli decydujemy się na stworzenie biura we własnym domu, zyskujemy więcej czasu, który możemy spędzić z rodziną czy też poświęcić na własne hobby. Praca freelancerska daje szansę samodzielnego zarządzania harmonogramem swojej pracy. Zwolennicy tego stylu pracy cenią sobie również brak biurowego dress code’u. Część freelancerów podkreśla, iż krępująca jest dla nich korporacyjna polityka biurowa. Zauważają przy tym, że bardziej produktywni są podczas pracy w domu.
Z kolei wynajęcie przestrzeni mieszkaniowej pod działalność gospodarczą niesie ze sobą ciekawe wyzwania. Jednym z nich jest chociażby konieczność stworzenia przyjaznej atmosfery, która oczaruje naszych przyszłych klientów. Wybór indywidualnej aranżacji, która odda klimat biznesu, może okazać się nad wyraz fascynującym doświadczeniem.
Biuro w mieszkaniu ma także swoje minusy
Umieszczenie biura we własnym mieszkaniu może zaburzyć work-life balance. Dlatego też część wolnych strzelców czy początkujących przedsiębiorców decyduje się na coworking. Jeśli z kolei mieszkamy daleko od centrum, w niezbyt rozpoznawalnej części miasta, a przy tym chcemy regularnie zapraszać do siebie kontrahentów, home office nie będzie najlepszym pomysłem.
Może się zdarzyć, że biznes zacznie się rozwijać, a przy tym wzrośnie liczba zatrudnionych w firmie osób. Prawdopodobnie zajdzie potrzeba przeniesienia przedsiębiorstwa do większego lokalu. Wówczas doskonałym rozwiązaniem może być wynajem biura tradycyjnego, w którym pracę zaczniemy praktycznie od zaraz, jak również szybko dostosujemy je do indywidualnego charakteru naszej firmy.
Zapraszamy do sprawdzenia aktualnych ofert najmu biur na terenie Warszawy oraz do kontaktu z naszą agencją nieruchomości komercyjnych:
Tel. +48 22 164 78 28
E-mail: kontakt@vertigoproperty.pl