Lokalizacja lokalu biurowego
Ten punkt można podzielić na 3 kategorie:
Lokalizacja względem centrum
Nie zawsze, ale najczęściej biuro do wynajęcia w Centrum będzie kosztowało drożej. Chodzi nie tylko o kwestie takie jak bliskość metra czy linii tramwajowych. Biuro w centrum dla wielu firm i ich kontrahentów jest oznaką prestiżu. Co więcej, liczy się także sąsiedztwo. W centrum stolicy znajdziemy zawsze to, czego aktualnie potrzebujemy – galerię handlową, miejsce relaksu dla pracowników, park, zabytki czy elegancką restaurację na lunch z klientem.
Lokalizacja a transport
W tym przypadku za świetny przykład służy znany na rynku nieruchomości komercyjnych Mordor (skupisko biurowe na Służewcu Przemysłowym). Biorąc pod uwagę słaby dojazd do dzielnicy, Mordor oferuje niskie ceny najmu. Potencjalni najemcy z pewnością docenią to, że w pobliżu Służewca znajduje się metro, inną kwestię stanowi jednak fakt, że służewieckie ulice są przez większą część doby zakorkowane. Tym, co wpływa na wysokość czynszu najmu powierzchni biurowej, czy wysokość czynszu za najem innego lokalu użytkowego, jest więc myślenie praktyczne i chęć oszczędzenia czasu.
Piętro biura
Od czego zależy wysokość czynszu najmu firmowego lokalu? Właśnie od wysokości, na jakiej biuro się znajduje! Różnica pomiędzy ceną lokali biurowych usytuowanych na najwyższym oraz najniższym piętrze wielokondygnacyjnego biurowca – Skyline Warszawy, może być drastyczna.
Standard budynku
Klasyfikacja budynków biurowych również ma znaczący wpływ na wysokość ceny za wynajem lokalu. Najwyższe czynsze występują w budynkach klasy A+ i A, ponieważ prezentują one najwyższy standard. O klasie decyduje lokalizacja, posiadanie certyfikatów ekologicznych, dostępność do światła dziennego, jakość wykorzystanych materiałów, stan techniczny itp. Czynsz za lokale klasy B, a więc te o niższym standardzie, zapłacimy nawet o 30% niższy niż w budynkach klasy A.
Długość okresu najmu oraz metraż powierzchni biurowej
Przy wynajmie powierzchni biurowych bardziej opłacalne są umowy długookresowe. Wynika to z tego, że najemca może dostać więcej tzw. „wakacji czynszowych” i znacznie obniżyć koszty najmu. Im większy metraż najmowanej powierzchni biurowej, tym czynsz efektywny (czynsz uwzględniający zwolnienia z opłat czynszowych) może być korzystniejszy.
Czynniki ekonomiczne
Na wysokość ceny najmu biur wpływ mają również popyt oraz podaż na rynku nieruchomości. Wraz z przewagą popytu nad podażą, pojawia się wzrost cen oraz konkurencji. Obecnie popyt na nieruchomości komercyjne w Warszawie jest umiarkowany. W stolicy wciąż powstają nowe firmy, prężnie rozwija się sektor usługowy. Inwestorzy dostrzegli jednak potencjał w wielu warszawskich dzielnicach. Dynamicznie rozwija się rynek nieruchomości komercyjnych. Pomimo stałego budowania nowych biurowców, raporty dowodzą, że pustostan to zaledwie 9% warszawskich lokali biurowych.
Umiejętności negocjacyjne przy najmie lokalu biurowego
Ostatecznie wysokość ceny za lokal może zależeć od umiejętności negocjacyjnych obu stron.
Agencja nieruchomości komercyjnych Vertigo Property Group doradza na każdym etapie wynajmu biura oraz pomaga wynegocjować najlepsze warunki, także finansowe. Jako doświadczona firma jesteśmy ekspertem na rynku warszawskich nieruchomości komercyjnych. Jeśli szukasz biura do wynajęcia w Warszawie – skontaktuj się z nami już teraz, a dobierzemy lokal szyty na Twoją miarę!
Tel. +48 22 164 78 28
E-mail: kontakt@vertigoproperty.pl