Czy kolory w biurze mają znaczenie?

Zdecydowana większość z nas nie jest obojętna na działanie kolorów. Oznacza to, że mają one wpływ na nasze samopoczucie. Ta zależność odnosi się zwłaszcza do otoczenia, w którym przebywamy. Dobór barw nabiera szczególnego znaczenia tam, gdzie na co dzień spędzamy dużo czasu. Stąd też tak istotną rolę odgrywają kolory nie tylko w domu, lecz także w biurze.

Zdarza się, że inwestorzy dążą do urządzenia przestrzeni biurowej według własnego uznania. Nie zawsze jest to dobra droga. Potrzebne jest tutaj nie tylko estetyczne wyczucie, lecz także wiedza o kolorach. Tak się składa, że konkretne kolory wyzwalają konkretne zachowania. Nie bez znaczenia pozostaje także ich całościowa kompozycja.

Na jaki kolor pomalować ściany w biurze

Mocne i rażące kolory ścian z pewnością nie przyniosą ukojenia i nie wzbudzą koncentracji. Mogą natomiast stać się przyczyną rozdrażnienia pracowników, jak również wzbudzać agresję. To niepożądane emocje w miejscu pracy. Warto raczej postawić na uspokajające barwy, które poprawiają skupienie.

Uniwersalnym i nie narzucającym się kolorem okaże się szary. Ostatnimi czasy cieszy się on dużą popularnością. Dobrze jednak zaprosić do przestrzeni biurowej także inne odcienie. Nie poprzestawajmy więc jedynie na samych szarościach. Do dyspozycji mamy pełną paletę przyjaznych barw. Są wśród nich m.in. róż, pomarańcz, zieleń, błękit oraz brąz.

Nie tylko ściany – jaki kolor mebli biurowych

Gdy myślimy o kolorach w przestrzeni, często wydaje nam się, że mowa przede wszystkim o ścianach. To oczywiście bardzo istotny element, ale nie jedyny. Nie da się ukryć, że również kolor sprzętów oraz mebli powinien współgrać z odcieniami ścian. Należy dążyć do stworzenia kompozycyjnej harmonii. Aby ją osiągnąć, projektanci decydują się niekiedy na kolory pochodzące z natury. Zieleń oraz brąz będą działać uspokajająco i wniosą uczucie ładu do przestrzeni biurowej.

Także kolor mebli nie powinien być nazbyt intensywny. Podobnie jak w przypadku ścian, również tutaj warto postawić na stonowane odcienie. Mogą one ze sobą kontrastować. Wybierać możemy zarówno te ciemne, jak i jasne. Osoby stawiające na praktyczną estetykę zwrócą zapewne uwagę, iż na ciemnych powierzchniach lepiej widać kurz oraz inne zabrudzenia. Stąd też strzałem w dziesiątkę okazać się mogą jasne i delikatne barwy.

Przede wszystkim skupienie – w jakim kolorze dobrze się pracuje

Kolory mają swoje znaczenie i wywołują określone odczucia. Warto o tym pamiętać podczas projektowania przestrzeni biurowej. Nie zapominajmy przy tym, że barwy biura nie muszą być monotonne. Poszczególne przestrzenie mogą posiadać odmienny kolorystyczny wystrój. Bardziej dynamiczne kolory będzie zatem mieć miejsce przeznaczone do integracji. Z kolei miejsce cichej pracy powinno być utrzymane w kolorystyce sprzyjającej wyciszeniu oraz skupieniu. Także sale konferencyjne mogą posiadać kolorystyczne akcenty wzmagające koncentrację. W tym ostatnim przypadku sprawdzi się m.in. kolor fioletowy.

Jakich barw powinniśmy unikać?

Gdy chcemy powiększyć optycznie przestrzeń, stosujemy biel. Gdy chcemy tchnąć w nią trochę umiarkowanego skupienia i przewiewności, możemy zdecydować się na szarość. Wyciszeniu oraz skupieniu sprzyjać będzie niebieski. Z kolei umiarkowany róż może studzić negatywne emocje.

Istnieje szeroka gama kolorów, które wyzwalają w nas to, co dobre. Jednak jest i druga strona medalu. Kolor czarny pomniejsza przestrzeń i lepiej stosować go jako drobny akcent niż pokrywać wszystkie ściany czarną farbą. Czerwień wznieca złość i agresję. Również mocne odcienie wymienionych wyżej kolorów przyniosą efekt odwrotny do zamierzonego.

Dlatego wybierając kolory do biura, warto sięgać po barwy stonowane, ciepłe bądź nieco chłodniejsze pastele, które nie będą zwracały nadmiernie uwagi osób w nim przebywających. Dobra kompozycja z pewnością się opłaci. Kolory ścian oraz mebli wpłyną nie tylko na samopoczucie i efektywność pracowników, lecz mogą przekładać się również na relacje z partnerami biznesowymi.


Jako agencja nieruchomości komercyjnych pośredniczymy w transakcjach najmu lokali biurowych. Skontaktuj się z nami, jeśli szukasz biura do wynajęcia w Warszawie lub najemcy dla swojego lokalu:

Tel. (+48)22-164-78-28
E-mail: kontakt@vertigoproperty.pl