Ograniczona przestrzeń inwestycyjna w największych miastach Polski, zmieniające się trendy na rynku nieruchomości i duży nacisk na zrównoważone kreowanie przestrzeni miejskiej w ostatnich latach przyniosły nam nowe rozwiązanie na rynku nieruchomości komercyjnych. Inwestycje wielofunkcyjne, nazywane również „mixed-use” przyciągają uwagę najemców, konsumentów, ale przede wszystkim inwestorów. Odbijające się szerokim echem projekty możemy znaleźć w praktycznie każdej części Polski, a na każdy z nich możemy poświęcić oddzielny artykuł.

Inwestycje wielofunkcyjne coraz bardziej popularne w Polsce

Rosnący trend powstawania inwestycji wielofunkcyjnych jest kolejną odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe. Ze względu na zmiany w społeczeństwie, ograniczoną dostępność gruntów oraz ich wysokie ceny bardzo dużą wagę przykłada się do jak najefektywniejszego wykorzystania przestrzeni danego miejsca czy też projektu nieruchomości komercyjnej. W odpowiedzi na powyższe aspekty powstają więc miejsca reagujące na zwiększone potrzeby konsumpcyjne czy też rosnące oczekiwania co do miejsca pracy. Tytułowe przestrzenie wyszły naprzeciw potrzebom odbiorców dywersyfikując swoje działania. W dzisiejszych czasach nie są to już pojedyncze budynki spełniające kilka funkcji, np. biurowo-handlową czy biurowo-mieszkaniową. Są to kompleksy mogące adaptować się do potrzeb oferując odbiorcom różne funkcje oraz doznania. W obrębie jednej inwestycji komercyjnej, po wyjściu z pracy, możemy zjeść, zrobić zakupy, udać się do muzeum, na drinka czy obejrzeć najnowszą kolekcję swojej ulubionej marki.

Nurt spersonalizowanej oferty stał się niejako motywem przewodnim parków wielofunkcyjnych. Elastyczność i szeroki wybór możliwości spędzania czasu pozwalają wręcz na przewidywanie do jakich grup odbiorców dany projekt trafi. Dywersyfikacja funkcji w tym przypadku otwiera przed inwestorami fantastyczną możliwość zgromadzenia w jednym miejscu kilku różnych grup społecznych równie dobrze wpisujących się w zamysł projektu komercyjnego. Wielką siłą inwestycji wielofunkcyjnych jest możliwość zaspokojenia ciągle zmieniających się potrzeb dynamicznie żyjącego, wielopokoleniowego społeczeństwa, które z roku na rok jest co raz bardziej ich świadome.

Wyjątkowa atmosfera w inwestycjach wielofunkcyjnych

Kolejnym elementem pozytywnie wpływającym na rozwój projektów mixed-use oraz je wyróżniającym jest specyficzna atmosfera w nich panująca. Przestały to być szeregi tak samo wyglądających budynków biurowych, gdzie alejki po godzinie 17:00 zmieniają się w post apokaliptyczną scenerię bez żywych organizmów, a stały się po prostu miejscem do spędzania czasu – bez względu na to czy jesteśmy w trakcie czy po pracy. Pod tym względem na prowadzenie wysuwają się projekty powstałe z rewitalizacji, których architektura jak i klimat zostały zachowane z pierwotnych funkcji, np.  – dawniej fabryka wódki lub  – powstałe z budynków elektrociepłowni.

Rynek nieruchomości komercyjnych przyzwyczaił nas do tego, iż jest rynkiem podatnym na wpływy i zmiany społeczne. Co rusz pojawiają się nowe trendy, a wymagania najemców i ich klientów mogą zmieniać się z roku na rok. Wielofunkcyjne projekty wydają się być nieruchomościami nowej generacji, które tworzą unikatowe przestrzenie zapewniające wiele doznań, spełniające nie tylko funkcje użytkowe, ale przede wszystkim publiczne i właśnie społeczne.