Czym jest idea less waste w przestrzeni biurowej?

Chodzi o bycie bardziej eko. Nie tylko w życiu prywatnym i nie tylko we własnym domu. W końcu o przyrodę troszczymy się wszędzie tam, gdzie aktualnie przebywamy. Praca stanowi istotną część naszego życia, dlatego idea less waste przeniknęła również do przestrzeni biurowych. W czym ona się przejawia?

Mogłoby się wydawać, że less waste to rozmyta znaczeniowo idea, którą każdy realizuje na własny sposób. Tymczasem okazuje się, że nic bardziej mylnego. Less waste to całościowy system projektowania oraz korzystania z powierzchni biurowych. A wszystko po to, by oszczędzić przyrodę. Naczelnym założeniem jest redukcja odpadów, które powstają w procesie eksploatacji biura bądź jego demontażu. Trzeba w końcu pamiętać, że również biura mają swój cykl życia, który prędzej czy później dobiega końca.

Less waste, czyli ekologiczne biuro

Less waste możemy uznać za swego rodzaju styl życia. Jeśli zechcemy sprostać temu wyzwaniu, musimy zdecydować się na ograniczenie konsumpcji, zaprzestanie marnotrawienia codziennych dóbr, przemyślane decyzje zakupowe, a także maksymalne wykorzystanie posiadanych rzeczy. Wszystko to dla dobra naszej Matki Ziemi. Ważną rolę w procesie krzewienia idei less waste pełni edukacja. Tę naukę możemy przyswajać we własnym zakresie.

Owa edukacja oraz wdrażanie podejścia to istotne wyzwanie dla właścicieli oraz najemców biur. Nie od dziś przecież wiadomo, że działanie biznesu ma niemały wpływ na losy naszej planety. Z jednej strony less waste zakłada zdecydowane ograniczenie emisji odpadów, z drugiej jednak skupia się na drobnych sytuacjach dnia codziennego.

Eko pomysły w firmie. Jak je wdrożyć, aby biuro było ekologiczne?

Sposobów realizacji podejścia less waste wydaje się być całkiem niemało. Od kupowania używanych mebli, wykorzystywania materiałów nadających się do recyklingu po zabieganie o to, aby wszystkie wykorzystywane sprzęty i elementy wyposażenia pochodziły od sprawdzonych producentów posiadających odpowiednie certyfikaty. Dobrze też, jeśli są to lokalni, polscy wytwórcy.

Wydłużanie żywotności wykorzystywanych sprzętów oraz mebli zasługuje na pochwałę. Właściciele przestrzeni biurowych do wynajęcia w Warszawie chwalą się nie tylko zakupem biurek z drugiej ręki. Okazuje się, że w lokalach biurowych świetnie sprawdzają się także szafki kuchenne, wykładziny, krzesła oraz inne elementy wystroju, którym dano drugie życie.

Ekologiczne rozwiązania w biurach to nie tylko meble, wykładziny, zasłony, żaluzje czy inne elementy biurowego wyposażenia. Właściciele biur, którzy wzięli do siebie ideę less waste, korzystają z podejścia wszędzie tam, gdzie to możliwe. Dobrym przykładem może być choćby rezygnacja z plastikowych butelek na wodę. W wielu miejscach w Polsce mamy już zdatną do picia kranówkę, dzięki czemu zarządcy biur nie muszą już inwestować w wodę w plastikowych opakowaniach. Tam, gdzie kranówka wciąż nie jest zdatna do picia, warto zainwestować w odpowiedni filtr.

Less waste jest pożyteczne także na rynku nieruchomości komercyjnych

Biura, które często zmieniają swoją lokalizację, również mogą korzystać z ekologicznego dorobku less waste. Okazuje się, że przeprowadzka wcale nie musi skazywać dotychczasowego wyposażenia biurowego na zagładę. Odpowiedni projekt pozwala wykorzystywać te same sprzęty wraz z umeblowaniem po przeprowadzce do nowego miejsca.

Less waste to także farby ekologiczne oraz inne przyjazne środowisku materiały, dzięki którym wykańczamy nasze biura. Doskonałą manifestacją idei okazują się szklane ściany. Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że szkło to bardzo przydatny i dający się przetworzyć surowiec. Ponadto ściany ze szkła wykorzystane w aranżacji sprawiają, że lokal zyskuje wrażenie przestrzennego. Wiele nowoczesnych biur do wynajęcia w Warszawie korzysta dziś z tego rozwiązania.

Idea less waste służy nie tylko naszej planecie. Służy ona każdemu z nas. Sięganie po ekologiczne rozwiązania poprawia samopoczucie pracowników przebywających w zielonych biurach. Dobra wiadomość jest taka, że kreatywność aranżatorów nie zna granic, a pomysły stosowane w ramach less waste dają się powielać w wielu miejscach. Warto więc podpatrywać, jak robią to inni, inspirować się i wdrażać co ciekawsze koncepcje we własnych przestrzeniach biurowych.


Zapraszamy Państwa do kontaktu z Vertigo Property Group. Jako doświadczeni brokerzy na rynku najmu nieruchomości komercyjnych przygotujemy ofertę dopasowaną do potrzeb i specyfiki branży:

Tel: +48 22 164 78 28
E-mail: kontakt@vertigoproperty.pl