Biuro serwisowane i coworking

Podejście do biur serwisowanych z przeświadczeniem, że znajdujące się tam firmy mogą być tymczasowe było wszechobecne wiele lat temu. Kiedy pojawiły się pierwsze biura serwisowane, służyły one w szczególności niedużym zespołom, małym przedsiębiorcom lub międzynarodowym firmom, dla których wygodniejszą opcją było wynajęcie miejsca na siedzibę firmy od komercyjnego partnera niż np. mieszkania od osoby prywatnej. Coworki kojarzyły się natomiast z dużą przestrzenią open space współdzieloną z innymi użytkownikami, dedykowaną freelancerom, jednoosobowym firmom oraz przedstawicielom zawodów kreatywnych. Sam koncept tego typu biura był mało znany i trochę niepewny.

Warto podkreślić, że często problem pojawia się już na początku rozważania o najmie biura, ponieważ Klienci mylą te dwa koncepty biur lub uważają, że to ten sam model pracy przez co odrzucają już na wstępie propozycję takiego biura sugerując, że takie rozwiązanie zupełnie mija się z charakterem ich działalności i potrzebują „prywatnej przestrzeni”.

Fakt jest taki, że biuro serwisowane i coworking to dwa zupełnie inne koncepty. Biuro serwisowane oferuje najem prywatnego biura i/lub dostęp do coworkingu, który jest tylko częścią powierzchni w biurach serwisowanych przeznaczoną do wspólnej lub indywidualnej pracy na dużym open space.

Czym dzisiaj kierują się Klienci, którzy decydują się na najem biura serwisowanego?

Na przełomie ostatnich lat podejście użytkowników do biur serwisowanych bardzo ewoluowało. Upowszechnienie hybrydowego modelu pracy spowodowało, że wymagania firm, które przeszły na ten model pracy, są w pełni spełniane przez biur serwisowane i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego najmu. Biuro stało się miejscem, do którego pracownicy przychodzą się integrować i nawiązywać relacje biznesowe z innymi podmiotami, które są użytkownikami biur serwisowanych. Jest to miejsce spędzania czasu z ludźmi. Zmiana podejścia Najemców sprawiła, że jasny podział biura serwisowanego i coworku, zaczął się zacierać i dzisiaj najemcy biura serwisowanego chętnie wychodzą ze swojej prywatnej przestrzeni, żeby pracować na open space w otoczeniu innych ludzi.

Dodatkowo, najemcy oczekują efektywnego zarządzania przestrzenią biurową i bardzo sprawnego serwisu. Biura serwisowane oferują to wszystko. Operatorzy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i oferują już nie tylko kawę, herbatę i wodę, ale także obsługę baristy, czasem w pełni wyposażoną kuchnię, która świetnie sprawdzi się na spotkania zespołu po godzinach pracy, strefy chillout i wydarzenia tematyczne w godzinach pracy, w których najemcy chętnie uczestniczą. Ta aktywność operatorów sprawia, że najemcy wybierają pracę z biura, a nie jak dotychczas pracę zdalną.

Z pewnością atutem biur serwisowanych jest też duża różnorodność ofert na rynku. Dzisiaj mamy biura dedykowane dla małych i większych zespołów, prywatne UNITY, niektórzy operatorzy dają możliwość przebudowania lub wyburzenia ścian. Biura różnią się od siebie układem, oferują dedykowane gabinety dyrektorskie, dodatkowe gabinety wewnętrze lub salki konferencyjną. Operatorzy nie bez powodu wybierają nowoczesne biurowce zlokalizowane w strategicznych punktach miasta tj. Centralny Obszar Biznesu lub biurowce zlokalizowane w linii metra. Wato też zwrócić uwagę na fakt, że w tego typu biurowcach w szczególności ciężko jest o najem małej powierzchni biurowej dedykowanej zespołom 15-20 osobowym.

Dzisiaj biuro serwisowane kojarzy nam się z dużą elastycznością, ale nie tylko pod kątem elastycznej umowy najmu, ale możliwościami jakie proponują operatorzy. Aktualnie na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie działają operatorzy, którzy proponują kilka różnych konceptów biur serwisowanych w jednym budynku. Począwszy od opcji BASIC, dedykowanej dla firmy będącej star up-em zaczynającej działalność i szukającej rozwiązania nie tylko elastycznego, ale także niskobudżetowego po większe UNITY dla kilkudziesięciu osób. Co to oznacza? Że często zdarza się, że Klient zaczyna od jednej z ofert w danym budynku i stopniowano przechodzi na inne rozwiązania.

Warto zwrócić uwagę, że mamy na rynku dużo międzynarodowych operatorów biur serwisowanych tj. Regus, CIC lub WeWork, którzy rozwinęli swoją działalność na całym świecie dając w ten sposób dużo możliwości i swobody swoim Klientem. W szczególności takie rozwiązanie sprawdza się w firmach, które prowadzą biznes międzynarodowy i mają potrzebę korzystania z biura w różnych miejscach na świecie. Wartością dodaną przy najmie biura serwisowanego jest możliwość korzystania ze wszystkich lokalizacji danego operatora na świecie w ramach jednej opłaty członkowskie.

Często głównym powodem najmu biura serwisowanego przez naszych Klientów jest planowana ekspansja i zatrudnianie nowych pracowników w dość szybkim czasie. W teorii, można pokusić się o najem biura tradycyjnego z nadwyżką m2 pod kątem zatrudnianych osób, ale w praktyce bardziej ekonomiczny będzie najem biura dla aktualnej wielkości zespołu i sukcesywne powiększane powierzchni względem zapotrzebowania.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę, że wiele dużych międzynarodowych firm rozwijało się w biurach serwisowanych. To właśnie w tych kreatywnych i inspirujących przestrzeniach narodziły się pomysły na kolejne projekty oraz nawiązały się nowe biznesowe znajomości. Biura serwisowane zyskały na popularności, ponieważ oferują bardzo wygodne rozwiązania na elastycznych warunkach co, nie oznacza, że firmy korzystające z tych rozwiązać, nie chcą się rozwijać lub nie wierzą w powodzenie swojego biznesu. Istotny jest fakt, że biura serwisowane zlokalizowane w Centralnym Obszarze Biznesu nie należą do najtańszych rozwiązań, a co za tym idzie, w tych biurach mieszczą się siedziby firm, które często bardzo dużą inwestują w swoje biura, aby zapewnić pracownikom komfortowe warunki pracy i dogodną lokalizację.


Szukasz nowego biura? Sprawdź aktualne oferty nowoczesnych biur na wynajem w Warszawie lub skontaktuj się z naszą agencją nieruchomości komercyjnych. Dobierzemy odpowiedni lokal:

tel. +48 22 164 78 28
e-mail: kontakt@vertigoproperty.pl