Inteligentne meble biurowe – co to takiego i jak działają?
Idea inteligentnych mebli nie jest już przyszłościowym wyobrażeniem. Technologia mebli w wersji smart rozwija się obecnie na naszych oczach. Inteligentne meble wykorzystujemy nie tylko w naszych domach, lecz także w miejscach pracy. Naczelnym zadaniem tej technologii jest uczynienie codziennych czynności prostszymi i wygodniejszymi.
Jedną z przewodnich idei wykorzystania inteligentnych mebli jest zwiększenie funkcjonalności przestrzeni biurowych. Wiele firm nie może poszczycić się wielkim metrażem, toteż każdy kawałek podłogi jest na wagę złota. Inteligentne sprzęty biurowe dają się łatwo reorganizować i łączyć w systemy. To duży atut rozwiązania zwłaszcza w popandemicznej rzeczywistości, kiedy wielu pracowników sporadycznie korzysta z biur, a ich dotychczasowe biurka stały się hot deskami.
Funkcjonowanie inteligentnych mebli biurowych odwołuje się do zasady działania Internetu Rzeczy (IoT). Jest to cyfrowa sieć, która umożliwia zarządzanie przedmiotami (w tym także meblami) za pośrednictwem sieci. Owa technologia pozwala zarządzać działaniem danego urządzenia np. za pomocą smartfona. Dlatego też system rezerwacji hot desków w nowoczesnych biurach może tak sprawnie funkcjonować. Ale to nie jedyna zaleta IoT w zarządzaniu biurami.
Nie tylko regulowane krzesła
Pojęcie inteligentnych mebli często używa się wymiennie z terminem mebli ergonomicznych. Tymczasem meble smart to zdecydowanie szersze pojęcie, które wprawdzie zawiera w sobie m.in. regulowane krzesła czy biurka z wysokimi blatami, przy których pracownik może zarówno stać, jak i siedzieć. Najnowocześniejsze biura chętnie korzystają z tego dorobku.
Zdecydowanie ważniejszym aspektem jest możliwość komunikowania fizycznych sprzętów biurowych ze urządzeniami desktopowymi bądź mobilnymi. Inteligentne szafki pozwalają przechowywać rzeczy pracowników. Pracownik może udzielać dostępu do szafki innym pracownikom z poziomu aplikacji na smartfonie. Zastosowanie w biurach znajdują także inteligentne skrytki pocztowe, dzięki którym pracownicy mogą odbierać przesyłki bez konieczności udawania się na recepcję.
Inteligentne biuro to także szybki system rezerwacji gorących biurek. Sprawdzi się on szczególnie tam, gdzie pracownicy nie będą przypisani do swoich stałych stanowisk, miejsca pracy będą z kolei odwiedzać sporadycznie. Podręczny system rezerwacji dostępny z poziomu telefonu komórkowego umożliwia szybkie sprawdzenie dostępności stanowisk oraz rezerwacji w krótkim czasie. Ponadto wbudowane w biurko ładowarki do telefonów czy LEDowe lampki mogą okazać się sporym ułatwieniem dla pracowników. Wszystko po to, by zyskać jeszcze więcej przestrzeni w biurze oraz zredukować wrażenie wszechobecności rzeczy. To oczywiście nieliczne przykłady zastosowania inteligentnych mebli.
Meble smart dla małych przestrzeni
Inteligentne meble świetnie sprawdzają się w małych przestrzeniach. Specyfika małego metrażu wymaga częstych rearanżacji wynajmowanych powierzchni biurowych. Rozwiązanie pozwala szybko przekształcić rząd biurek w małą salę konferencyjną. Możliwości jest znacznie więcej. Dzięki tej technologii małe biura mogą z powodzeniem sięgać po funkcjonalności na miarę wielkopowierzchniowych lokali biurowych.
Jakie korzyści dają inteligentne meble biurowe?
Łatwość zarządzania przestrzenią, ergonomia, estetyka oraz przyjazność małym przestrzeniom – oto najważniejsze zalety inteligentnych mebli biurowych. Nadrzędnym argumentem za ich wykorzystaniem jest jednak satysfakcja pracownika, który ceni sobie elastyczność rozwiązań oraz szybkość ich wdrożenia. Zarezerwowanie biurka w firmie trwa mniej niż minutę. A wszystko to w ramach kilku kliknięć na ekranie własnego smartfona.
Pośredniczymy w transakcjach najmu lokali komercyjnych. Skontaktuj się z nami, jeśli szukasz biura do wynajęcia lub najemcy dla swojego lokalu:
Tel: +48 221647828
E-mail: kontakt@vertigoproperty.pl