Współczynnik miejsc parkingowych w biurowcu

Według definicji jest to liczba m2 powierzchni brutto w budynku biurowym przypadająca na jedno miejsce parkingowe. W przypadku nieruchomości komercyjnych obowiązuje stały współczynnik dla całego budynku. Rozwiązanie to pozwala najemcy szybko ocenić jaka jest dostępność miejsc parkingowych w biurowcu. Nieco trudniej jest w przypadku wynajmu biura w kamienicy w centrum miasta. W tej sytuacji najemca musi najczęściej sam troszczyć się o codzienne parkowanie.

Od czego zależy liczba wolnych miejsc postojowych w budynku?

Liczba dostępnych miejsc parkingowych przy wynajmowanej powierzchni zależy od wielkości biurowca oraz jego lokalizacji. Budynki biurowe zlokalizowane w centrum miasta na ogół oferują współczynnik na poziomie 1:100. Oznacza to, że na wynajęty lokal o powierzchni 100 m2 brutto najemcy przysługuje jedno miejsce parkingowe. W biurowcach oddalonych nieco od centrum miasta obowiązuje współczynnik w granicach od 1:50 do 1:90. Budynki biurowe na przedmieściach dysponują współczynnikiem miejsc w zakresie od 1:30 do 1:50.

Tak więc jeśli najemca poszukuje biura o powierzchni 150 m2 i potrzebuje 2 miejsc parkingowych to powinien zdecydować się na biurowiec oferujący współczynnik parkingowy nie niższy niż 1:75. Takie biurowce do wynajęcia znajdziemy na Warszawskiej Ochocie oraz Woli. Najtrudniej sytuacja wygląda w ścisłym centrum, gdzie najnowsze biurowce oferują współczynnik parkingowy w wysokości nawet 1:210. Istnieje jednak logiczne wyjaśnienie tak niskiego współczynnika. Dojazd do tych budynków jest ułatwiony, ze względu na szeroką dostępność środków komunikacji miejskiej. Natomiast lokale biurowe zlokalizowane na obrzeżach miasta muszą dysponować większą liczbą miejsc parkingowych, ze względu na dojeżdżających pracowników. Z podanych powyżej informacji wynika, że w budynku oferującym współczynnik miejsc parkingowych 1:120 najemcy biura o powierzchni 80 m2 nie przysługuje prawo do miejsca parkingowego. To jest jednak kwestią negocjacji przy zawieraniu umowy najmu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza dostępnością parkingu ważną kwestią pozostaje również jego rodzaj. Rozwiązaniem najwygodniejszym dla pracowników jest oczywiście parking podziemny z kontrolą dostępu. Gwarantuje on bezpieczeństwo i ułatwia szybkie dotarcie do biura bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Nowoczesne parkingi to nie tylko miejsca postojowe. Często oferują również ekologiczne myjnie samochodowe czy stanowiska ładowania pojazdów elektrycznych. Zadaszony parking jest istotnym dopełnieniem inwestycji biurowej i zachęca najemcę do wynajmu lokalu biurowego w danym biurowcu.


Szukasz nowego biura? Sprawdź nowoczesne powierzchnie biurowe do wynajęcia w Warszawie lub skontaktuj się z naszą agencją nieruchomości komercyjnych. Dobierzemy odpowiedni lokal:

tel. +48 22 164 78 28
e-mail: kontakt@vertigoproperty.pl