Jak rozliczane są opłaty eksploatacyjne?

Poza kosztem czynszu za najem lokalu biurowego czy innego lokalu użytkowego najemca zmuszony jest do ponoszenia dodatkowych opłat związanych z użytkowaniem lokalu i całego budynku.  Zazwyczaj opłaty eksploatacyjne (inaczej opłaty serwisowe) wzbudzają wiele kontrowersji, co wynika z braku możliwości ich dokładnego prognozowania, ponieważ najczęściej ustalane są w formie zaliczki. W zależności od ustaleń umowy najmu, są one w części lub w całości opłacane przez najemców nieruchomości biurowej. Jak więc prowadzone są rozliczenia eksploatacyjne wynajmującego i najemcy? Opłaty serwisowe rozliczane są okresowo, a po ich rozliczeniu najemca lokalu biurowego zobowiązany jest do odpowiedniej dopłaty lub zostaje mu zwrócona nadwyżka, która najczęściej zaliczana jest na poczet czynszu. Opłaty eksploatacyjne, czy inaczej koszty eksploatacyjne przy wynajmie biura, nie stanowią przychodu z najmu lokalu biurowego dla wynajmującego.

Co wchodzi w skład opłat eksploatacyjnych?

Wielu najemców lokali zastanawia się: co to jest opłata eksploatacyjna w czynszu lokalu biurowego? Co wpływa na jej wysokość? W skład tych wydatków wchodzi wiele pozycji, na które najemca powierzchni biurowej nie ma wpływu, m.in. takie jak podatki, które stanowią ok. 28% całkowitych kosztów eksploatacyjnych. W wielu budynkach biurowych lista opłat serwisowych nie jest listą zamkniętą, co pozwala właścicielowi na ich podwyższenie, w przypadku, gdyby zaistniały nowe, wcześniej nieprzewidziane, okoliczności. Zazwyczaj w skład opłat eksploatacyjnych za lokal użytkowy wchodzą:

  • podatek od nieruchomości i za wieczyste użytkowanie
  • obsługa administracyjna
  • obsługa techniczna obiektu
  • media
  • ochrona
  • wywóz śmieci
  • ubezpieczenie
  • utrzymanie czystości części wspólnych budynku
  • dostawy wody, ciepła, elektryczności
  • koszty naprawcze i remontowe
Opłaty eksploatacyjne w umowie najmu powierzchni biurowej wykres

Zauważyć należy jednak, że w ostatnich latach na rynku warszawskich nieruchomości komercyjnych istnieje tendencja do obniżania kosztów eksploatacyjnych związanych z wynajmem powierzchni biurowych, co spowodowane jest konkurencją wśród właścicieli budynków oraz większą świadomością najemców. Obniżenie kosztów eksploatacyjnych mają zapewnić również innowacyjne rozwiązania techniczne nowoczesnych biurowców posiadających „zielone certyfikaty”. Nowoczesne lokale użytkowe spełniają najwyższe standardy komfortu, bezpieczeństwa, ich dodatkowym atutem jest dbałość architektów budynków, w których się znajdują, o ekologię. Najnowsze raporty donoszą, że zielone certyfikaty posiada aż 54% warszawskich biurowców, co jest najlepszym wynikiem w całej Europie.


Szukasz biura dopasowanego do Twoich potrzeb w atrakcyjnej cenie?

Zadzwoń lub napisz do nas już teraz, a przygotujemy dopasowaną do potrzeb Twojej firmy ofertę biur na wynajem w Warszawie oraz doradzimy na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę najmu nowego biura.

Tel: +48 22 164 78 28
E-mail: kontakt@vertigoproperty.pl