Kiedy zdecydować się na zakup biura?

Już na samym początku warto zasygnalizować, iż wiele zależy od indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Bardzo dużo zależy też od możliwości finansowych danej firmy. Istotnym aspektem jest również charakter działalności organizacji, jak również to, na jakim etapie rozwoju się znajduje.

Na zakup powierzchni biurowej decydują się przeważnie duże firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej. Zazwyczaj posiadają one znaczący kapitał, który mogą przeznaczyć na zakup nieruchomości. Okazuje się, że w odległej perspektywie czasowej, jest to ruch całkiem opłacalny, gdyż po kilku bądź kilkunastu latach koszty inwestycji zaczynają się zwracać.

Zakup nieruchomości pod własne biuro wymaga jednorazowego wyłożenia znacznej sumy pieniędzy, jak również dopełnienia większej ilości różnego rodzaju formalności. Firmy, które mogą pozwolić sobie na nabycie powierzchni biurowej, zyskują możliwość samodzielnej oraz dowolnej aranżacji własnej przestrzeni. Mogą nią również dowolnie zarządzać np. wynajmując część innym spółkom.

Wynajem biura – w jakich okolicznościach?

Zakup powierzchni biurowej ma całkiem sporo zalet. Dlaczego więc pokaźna liczba firm decyduje się na wynajem? Dużą rolę odgrywa tu cena wynajmu biura, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nie wszystkie firmy odnoszą też spektakularne sukcesy, a przecież świetnie radzą sobie na rynku. Do tego każdego roku powstają nowe, małe firmy, które dopiero zaczynają swą wędrówkę ku sukcesowi. Całkiem spora liczba organizacji jest w fazie intensywnego rozwoju oraz rozrostu, a część z nich nie chce wiązać się z jedną lokalizacją na dłużej.

Okazuje się, że forma wynajmu jest atrakcyjna dla wielu przedsiębiorców. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest duża elastyczność. Firmy dobierają gotowe biura w zależności od swoich potrzeb. Dzięki wynajmowi mogą osadzać się w atrakcyjnych lokalizacjach, gdzie zakup nieruchomości leży poza ich możliwościami finansowymi.

Wynajem lokalu biurowego to optymalne rozwiązanie dla tych spółek, które przeżywają dynamiczny rozwój. Firmy, które decydują się na zwiększoną rekrutację nowych pracowników, z czasem zaczynają borykać się ze zbyt małym metrażem. Dlatego też wynajmowane biuro można w stosunkowo krótkim czasie zamienić na większe. Wszystko zależy oczywiście od zawartego w umowie okresu wypowiedzenia. Organizacje wynajmujące lokale biurowe coraz chętniej oferują jedno, dwu bądź trzymiesięczne okresy na rozwiązanie umowy.

Korzyści z wynajmu powierzchni biurowych vs. posiadanie biura na własność

Jeśli zależy nam na czasie i szybko chcemy zamienić biuro na większe, zdecydowanie korzystniejszym wyjściem będzie wynajmowanie powierzchni biurowej. Obecne biura na wynajem posiadają przeważnie pełne wyposażenie, stąd też okres przenoszenia z jednej lokalizacji do drugiej ulega wyraźnemu skróceniu, dzięki czemu firmy mogą zachować ciągłość pracy. Zdecydowanie bardziej złożonym procesem okaże się sprzedaż biura posiadanego na własność i nabycie nowego.

Nie da się ukryć, że własna nieruchomość w dłuższej perspektywie czasowej okaże się bardziej opłacalna. To dobre rozwiązanie dla firm, które chcą osiąść na stałe w danej lokalizacji, i które mają dostateczny budżet oraz odpowiednią zdolność kredytową. Własne biuro to pełna dowolność dla aranżacji przestrzeni. W przypadku wynajmowanych lokali będą obowiązywały nas pewne ograniczenia, jednak wiele zależy tu od indywidualnych ustaleń. Nie znaczy to jednak, że nie będziemy mogli popuścić wodzy kreatywności. Narzucone umownie ograniczenia mogą okazać się bardzo ciekawym i twórczy wyzwaniem, zaś efekt może zachwycić zarówno pracowników, jak i klientów naszej firmy.


W Vertigo Property Group kompleksowo pomagamy wynajmującym oraz najemcom na każdym etapie procesu najmu powierzchni biurowej. Zadzwoń już teraz:

Tel: +48 22 164 78 28
E-mail: kontakt@vertigoproperty.pl